Basın Açıklaması

Kasım 2013’de söyledik, Türkiye’de seragazı emisyonları 1990’dan 2012’ye kadar yüzde 133.4 arttı, bu tehlikeli artış kırda ve kente birçok alanda hayatımızı tehdit ediyor dedik. Merkezi ve yerel yöneticilere iklim değişikliği ile mücadele için sera gazlarını azaltma sözü verin dedik. Yine tekrarlıyoruz; ‘Ulusal Hedef, Yerel Hareket’ şart.

SIZ-8Agustos

Son aylarda artan sıcaklıklara, kuraklığa, sık ve şiddetli ani ve aşırı hava olaylarına, sellere, su baskınlarına, hortumlara ve can ve mal kayıplarına şahit oluyoruz. Küresel iklim değişikliği İstanbul’da, Çanakkale’de, Ankara’da, Konya’da, Karapınar’da, Beyşehir’de, Denizli’de, Antalya’da, Rize’de, Kars’ta…

Biz şaşırmadık, çünkü biz bunu defalarca söylüyoruz, Türkiye iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını mutlaka azaltmalı ve doğa tahribatını durdurarak artık kaçınılması mümkün olmayan iklim etkilerine karşı uyumu güçlendirmeli, biran önce önlem almalı diyoruz. Aksi halde Türkiye’de iklim felaketleri artmaya devam edecek.

Çözümün mümkün olduğunu biliyoruz. Çözüm ulusal ve yerel ölçekte kömür, petrol ve doğalgaz kullanımının azaltılması, enerji verimliliğinin arttırılması  ve yenilenebilir enerji payının artırılmasıdır.

Türkiye küresel iklim değişikliğine neden olan seragazı emisyonlarını 2011 yılına göre 2020’ye kadar en az yüzde 15 oranında azaltmak zorundadır. Çünkü, yüksek maliyetli ve iklim düşmanı olan yatırımlara dur demek için sayısal emisyon hedefi şarttır.

İklim mücadelesinde belediyeler de hemen eyleme geçmeli, seragazı envanterlerini çıkarmalı ve ulusal hedefe paralel olarak 2020 yılına kadar yüzde 15 emisyon azaltım hedefi almalıdır. Belediyeler öncelikle bu hedefleri Eylül ayında bitirecekleri Strateji Planlarına* mutlaka dahil etmelidir. 

Böyle bir süreç, bugün fosil yakıt vergileri, ve  yaşamımızla ödediğimiz bugünkü duruma göre sadece devlete değil, vatandaşa da önemli ölçüde ekonomik kazançlar getirecektir.

Yaşadığımız felaketler mevcut politikalar devam ettikçe, daha da şiddetlenecek. Bizler bugün ve gelecekteki ulusal ve yerel uygulamaları yakından takip etmeye devam edeceğiz ve sadece çözümden yana olanlarla adım atacağız.

Sivil İklim Zirvesi
8 Ağustos 2014
 
Sivil İklim Zirvesi Deklarasyonu için tıklayınız.
 

(*) Belediyeler Kanunu’na göre belediyeler ilk 6 ayda Stratejik Plan hazırlamak zorundadır (Md.41), ve bu plana uygun olarak belediyenin yönetilmesi (Md.38) şarttır.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.