21 Kas 2013
Kasım 21, 2013

Sivil İklim Zirvesi Toplanıyor…

0 Yorum

Türkiye’de iklim politikalarına tabandan müdahale etmek, yaklaşmakta olan yerel seçimlerde iklim dostu belediyecilik için adım atılmasını talep etmek için Türkiye’nin ilk “Sivil İklim Zirvesi (SİZ)” Ankara’da toplanıyor. Zirve, Küresel Denge Derneği ve Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği’nin ev sahipliğinde ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Kolaylığı/Küçük Destek Fonunun (UNDP GEF-SGP) desteği ile 22-23 Kasım tarihlerinde Ankara’da yapılacak.

Face Banner

19. Taraflar İklim Konferansı Varşova’da sürerken, Sivil İklim Zirvesi’nin yapılması tesadüf değil…. 

Zirvenin halen Varşova’da sürmekte olan 19. Taraflar İklim Konferansına eş zamanlı yapılması tesadüf değil.  Filipinler’deki Haiyan tayfunu ve ardından İtalya’daki hortum felaketi Varşova’da küresel tartışmalara neden olurken, Ankara, Sivil İklim Zirvesi ile güçlü bir yerel hareket başlatıyor. Zirve iklim değişikliği politikalarına yurttaşların taraf olmasını amaçlıyor. Zirvede iklim değişikliği ile mücadelede öncelikle yerel yönetim politikaları tartışılacak.

Ulusal Hedef, Yerel Hareket…

“Ulusal Hedef, Yerel Hareket” sloganı ile gerçekleşecek Zirvede çok sayıda sivil oluşum ve iklim aktivisti iklim değişikliği ile ilgili bir çok konuyu tartışmaya açacak. Zirvede ulusal politikaların yanında enerji, ulaşım, atık, uyum ve binalar gibi sektörlerde yerel yönetimlerin sorumluluklarına işaret edecek çeşitli tartışmalar yapılacak. Zirveye, ayrıca Frankfurt Belediyesi de katılarak yerel yönetim iklim politikalarını ve uygulamalarını anlatacak.

Sivil Oluşumlar Yerel İklim Eylemlerini Belirleyecek…

Sivil İklim Zirvesi’nin gündeminde Kyoto Protokolü EK-1 ülkeleri arasında emisyon azaltım hedefi olmayan tek ülke olan Türkiye’nin hedef alması ve yaklaşan yerel seçimlerde iklim merkezli bir tartışmanın başlatılması var. İklim dostu belediyeciliğe nasıl geçileceğini toplumun bilmesi ve haklarını talep etmesi bu süreçte çok önemli. Bunun için sivil oluşumların iklim değişikliği ile mücadele yöntemlerini ve yapılacak eylemleri belirlemesi Sivil İklim Zirvesi’nin hareket noktası olacak. 2 gün sürecek Zirvenin sonunda sivil oluşumlar ortak bir tutum belirleyerek bir deklarasyon hazırlayacak ve kamuoyu ile paylaşılacak.

– * –

 Ankara’da Neva Palas Oteli, Esat Caddesi No:32 Küçükesat adresinde, Cuma günü (22 Kasım) saat 9.30’da başlayacak olan Zirve Cumartesi (23 Kasım 2013) akşam saatlerinde sona erecektir. Daha fazla bilgi için 0542 4130687’yi arayabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir